۵ راهکار برای افزایش اعماد به نفس

اعتماد به نفس – برای آنکه با اعتماد به نفس بیندیشیم، باید با اعتماد به نفس عمل کنیم. براساس احساس مطلوب خود عمل کنید. در زیر، پنج تمرین اطمینان بخش آورده شده است. این دستورات را با دقت بخوانید. سپس با جدیت سعی کنید آن ها را تمرین کنید و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید

۱- همیشه در ردیف های جلو بنشینید

تا به حال توجه کرده اید چکونه در جلسات ( کلاس درس و دیگر اجتماعات) نخست، ردیف های آخر پر می شوند. عموم مردم برای نشستن به ردیف های عقب یورش می برند تا کمتر توی چشم بخورند. بیشتر مردم چون اعتماد به نفس ندارند از انگشت نما بودن خود در هراسند.

در ردیف های جلو نشستن، اعتماد به نفس ایجاد می کند. آن را تمرین کنید. از حالا به بعد سعی کنید که هرچه می توانید جلوتر بنشینید. بی شک در ردیف های جلو امکان آنکه در معرض دید باشید، کمی بیشتر است، ولی یادتان باشد موفقیت به طور کل مترادف معروفیت و مشخص بودن است.

۲- نگاه کردن به چشم های دیگران را تمرین کنید

افراد، با استفاده از چشمان شان، خود را تا حد زیادی به ما می شناسانند. شخصی که به چشمان شما نگاه نمی کند، به طور غریزی پرسش هایی را در ذهن تان بر می انگیزد : دارد چه چیزی را مخفی می کند؟ از چه چیزی می ترسد؟ می خواهد چه کلکی سوار کند؟ آیا چیزی را پنهان می کند؟

معمولاً کسی که نتواند به چشمان دیگران نگاه کند، دو نوع برداشت را القا می کند. یا می گوید : در مقابل شما احساس ضعف می کنم و از شما می ترسم و یا آنکه با پرهیز از نگاه دیگری می گوید: احساس گناه می کنم، کاری کرده ام یا به چیزی فکر کرده ام که نمی خواهم به آن آگاه شوید. می ترسم اگر نگاهم با نگاه شما تلاقی کند، آن را از درونم بخوانید.

بیشتر مطالعه کنید:  قانون جذب به تمرین نیاز ندارد!

شما با نگاه کردن به چشمان افراد به آن ها می گویید : ” انسان صدیق و درستی هستم.  به آنچه شما می گویم ایمان دارم. نمی ترسم و اعتماد به نفس دارم”. چشمانتان را به خدمت خود در آورید. آنها را به چشمان دیگران بدوزید. این کار نه تنها به شما اعتماد به نفس می دهد، بلکه آن را کاملاً در اختیارتان می گذارد.

۳- سرعت راه رفتن تان را بیست و پنج درصد تندتر کنید

روانشناسان بر این باورند که با تغییر دادن سرعت حرکت و حالت خود می توانید نگرش خود را نیز عملاً تغییر دهید. خوب به راه رفتن مردم تماشا کنید. متوجه می شوید که حرکات بدن، نتیجه کنش های ذهن است. آدم های شدیداً واخورده و یا بی کس و کار ، فقط پرسه می زنند و وول می گردند، زیرا اعتماد به نفس آنها زیر صفر است.

آدم های معمولی ، راه رفتن شان هم معمولی است. قدمهایشان در حد معمول است. ظاهر آدم هایی را دارند که آن قدر ها برای خودشان ارزش قائل نیستند.

آدم هایی که اعتماد به نفس دارند، از آدم های معمولی تندتر راه می روند. طرز راه رفتن شان کمی شبیه به دویدن است. از راه رفتن شان این طور بر می آید که گویی به جای مهمی می روند و در کاری هم که پیش رو دارند، موفق خواهند شد.

تکنیک بیست و پنج – درصد – سریع تر – راه – رفتن را به کار ببندید تا به افزایش اعتماد به نفس در خودتان کمک کنید. شانه هایتان را عقب نگه دارید، سرتان را بالا بگیرید. کمی تندتر راه بروید و به این ترتیب، اعتماد به نفس را در خود احساس کنید. فقط  امتحان کنید و نتیجه اش را ببینید.

بیشتر مطالعه کنید:  مهارت های برقراری ارتباط مؤثر با دیگران

۴- بلند و جدی حرف زدن را تمرین کنید

در برخورد با اجتماعات، از هر نوع و اندازه، افراد بسیاری هستند که با وجود سریع الانتقال بودن و داشتن استعداد بسیار ، خاموش گوشه ای می نشینند و توان شرکت در گفت و شنود ها را ندارند. علت فقط آن است که اعتماد به نفس کافی ندارند.

هرچه بلندتر سخن بگویید، بر اطمینان خود بیشتر می افزایید و صحبت کردن در مرتبه بعد برایتان آسان و آسان تر می شود.بلند و قاطع سخن بگویید. این یک ویتامین تقویت اعتماد به نفس است.

۵- خندان باشید

بیشتر افراد ادعا می کنند که گاه یک لبخند به راستی سر حال شان آورده است. حتماً شنیده اید که یک لبخند لبخند عالی ترین دارو برای کمبود اعتماد به نفس است. اما بسیاری از مردم هنوز مسئله را جدی نمی گیرند، زیرا هرگز در مواقع ترس ، خندیدن را امتحان نکرده اند.

این روش ا امتحان کنید. ابتدا احساس شکست خوردگی کنید، آنگاه خنده بلندی سر دهید. خنده جانانه به شما اعتماد به نفس می دهد. خنده از ته دل ، ترس را می کشد، نگرانی را نابود می کند؛ نومیدی را از بین می برد. پس نیروی خنده را به اختیار خود در آورید.

برای اینکه بتوانید اعتماد به نفس پیدا کنید بایستی اراده خود را نیز تقویت کنید. مقاله تقویت اراده را نیز مطالعه کنید.