شروع ثبت نام دوره آموزش کاربردی جاوااسکریپت با سه ماه منتورینگ رایگان ثبت نام در دوره
شروع ثبت نام دوره آموزش کاربردی جاوااسکریپت با سه ماه منتورینگ رایگان ثبت نام در دوره
0
0

ارتباط موثر در تیم کاری

465 بازدید
ارتباط موثر در تیم کاری

ارتباط موثر در تیم کاری

ارتباط موثر در تیم کاری

اکثر اوقات ما اهمیت ارتباطات را در زندگی روزمره مان درک نمی کنیم و آن را نادیده می گیریم. یک گروه هدف محور از افراد یک تیم یا سازمان، آسان تر از دیگران می توانند به موفقیت برسند. مهم است که ما دیدگاه و نظرات خودمان را به طور موثر در اختیار افراد، در سازمانی که در آن مشغول به کار هستیم، قرار دهیم تا همه به سوی یک هدف واحد حرکت کنند.

برقراری ارتباط فرآیندی است که توسط آن، شخص می تواند افکار، ایده ها و احساساتش را بیان کند و آن ها را به دیگران انتقال دهد.برقراری ارتباط، به هر روشی که باشد، تاثیرش در موفقیت یک فرد یا یک تیم بسیار موثر است. یک ارتباط بد یا بی اثر برابر است با ناتوانی فرد در ابراز نظراتش؛ از این رو عامل کلیدی در رسیدن به موفقیت، برقراری ارتباط موثر است.

به طور کلی ما پنج نوع شیوه ارتباطی داریم : نوشتاری ، گفتاری، عملی، الکترونیک و غیر عملی. اما چرا در جهان امروز ارتباطات اینقدر مهم است و تا این اندازه در رسیدن به موفقیت تأثیر می گذارد؟ در ادامه به بررسی علل این موضوع می پردازیم :

۱- برقراری ارتباط موثر باعث ایجاد روابط قوی در بین افراد می شود و همبستگی آن ها را در یک گروه یا سازمان افزایش می دهد.

 هر چقدر که شما راحت تر با شخصی ارتباط برقرار کنید، او با اعتماد به نفس و اطمینان بیشتری تمایل به برقراری ارتباط با شما پیدا می کند. زمانی که میزان ارتباط بین اعضای گروه افزایش می یابد، همه آن ها هدف یا اهداف مشترکی را دنبال می کنند و بنابریان راحت تر به آرمان های خود می رسند.

بیشتر مطالعه کنید:  نکته هایی برای مدیریت زمان (۲) - تقسیم بندی کارها

۲- به طور کلی برقراری ارتباطات موثر از بسیاری سوء تفاهم ها جلوگیری می کند. 

حدس و گمان نادرست، یک بحران بزرگ است، چون بسیاری از افراد تمایل دارند فکر کنند که دیگران از ذهنیت آن ها اطلاع دارند؛ اما ابراز نظرات آن ها به سوء تفاهم و کشمکش منجر می شود. مشکلات می توانند با وقت گذاشتن برای انتقال افکار و احساسات به شیوه ای دقیق حل شوند. برقراری ارتباط به طور موثر مهم است، چون به این وسیله از بسیاری کشمکش ها و سوء تفاهم ها پیشگیری می شود و افراد یک تیم یا سازمان برای جلوگیری از این مسائل با هم هماهنگ و متحد می شوند.

۳- بهتر است تصمیمات و برنامه ریزی های مهم به صورت مکتوب در آیند.

این نوع مطالب نوشتاری می توانند به صورت مدارکی برای استفاده در آینده به کار روند و همچنین به حفظ هماهنگی و انسجام تیم با هدف ها و استاندارد های خاص کمک کنند.

۴- ارتباط موثر الزاماً نباید توسط مدیریت برقرار شود. 

چیدمان گروه باید به گونه ای باشد که هریک از اعضا بتوانند افکار و نقطه نظراتشان را ابراز کنند. اگر مواردی از سوء تفاهم یا شکایت پیش آمد، اعضای گروه باید بتوانند با رهبران گروه ارتباط برقرار کنند تا سلسله مراتبی ایجاد و طی شوند و نا امیدی و اصطکاک بین افراد تیم کاهش یابد.

۵- تصمیمات اتخاذ شده در یک سازمان به مقدار زیادی به تفکرات و ایده هایی بستگی دارند که از برقراری ارتباط با دیگر کارمندان به دست می آیند.

 استراتژی هایی مثل ایده پردازی و دیگر انواع تصمیم گیری ها احتیاج به افکار و نقطه نظرات اعضای گروه به عنوان ورودی اولیه دارند. چنین شیوه هایی نیازمند فراگیری ارتباطات موثر هستند تا بتوانند پروسه کامل رسیدن به موفقیت را طی کنند.

بیشتر مطالعه کنید:  استرس چگونه شما را قوی تر می کند؟

۶- در یک تیم کاری بزرگ این یک قانون است که تمام اعضا، در سطحی یکسان از دانش و پیام های اطلاعاتی منتقل شده مطلع شوند. 

در این سناریوها، جلسات و بحث های تیم به حل و فصل سوء تفاهم ها و شکاف های ارتباطی کمک خواهند کرد. برای اطمینان از موفقیت در یک تیم، اخبار و اطلاعات باید به طور موثری به اطلاع اعضای تیم رسانده شوند. ارتباطات شفاهی دنبال شده با ارتباطات کلامی اطمینان می دهند که اطلاعات داده شده به همه اعضای تیم یکسان و دقیق است.

۷- مدیریت شغلی و مسئولیت پذیری فعالیت هایی هستند که سازمان ها و گروه ها مکرراً با آن ها مواجه می شوند.

 اما اگر جزئیات شغلی به طور موثری منتقل نشوند، فعالیت های شبکه به طور رضایت بخش تکمیل نمی شوند و همین مسئله باعث شکست و افت شغلی می شود. بنابراین ارتباطات در این زمینه نقش مهمی را ایفا می کنند. اطلاع دقیق از جزئیات کار، مهم و ضروری است تا اقدامات لازم انجام شوند. پس برقراری ارتباط به طور موثر، نه تنها یک عنصر ضروری برای رسیدن به موفقیت است، بلکه برای حفظ روابط حرفه ای ، صلح آمیز و صمیمانه در یک سازمان نیاز است.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://ostad7.com/?p=8735
اشتراک گذاری:
واتساپفیسبوکلینکدین
Avatar
ostad7
*کارشناس ارشد مهندسی کامپیوتر( هوش مصنوعی) *مدرس دانشگاه در رشته های مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات و ارتباطات * طراح و مدرس انواع وب سایت های اینترنتی *مشاور و طراح وب و رابط کاربری *مشاور راه اندازی سایت‌های برپایه وردپرس *کارشناس آی تی و تجارت الکترونیک *کارآفرین از سال ۱۳۹۲
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد ارتباط موثر در تیم کاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.