0
0

هدفگذاری در سال جدید

2102 بازدید
هدفگذاری در سال جدید

هدفگذاری در سال جدید

هدفگذاری در سال جدید

بیایید به دست آوردهای سالی که برایمان گذشت نگاهی بیندازیم. آیا در سالی که گذشت اصلاً برای خودم هدفی داشتم؟اگر هدفگذاری کردم، توانستم به آنچه هدف گذاری کرده بودم برسم؟ به کدام یک از هدف هایم رسیدم و به کدام یک نرسیدم؟

شناخت قدرت هدفگذاری

قدرت هدفگذاری واقعی به شما توانایی می بخشد تا فراتر از پایه ی اولیه پیش روید، اتفاق افتادن و انجام شدن کار دو موضوع مجزا است؛ اما واقعیت دیگر، تنظیم اهداف است و این که موجب وقوع آن شوید و آگاهانه و با فداکاری در راستای آن هدف کار کنید.

شاید با خود فکر کنید: « موضوع تعیین هدف را امتحان کرده ام، ولی نتیجه ای نداشته است.» بیشتر مردم در خصوص اهمیت اهداف نظری یکسان و هماهنگ دارند. برخی حتی می توانند فهرست اهداف خود را به شما ارائه دهند؛ اما اکثریت در همان نقطه متوقف می شوند و هرگز برای رسیدن به هدف اقدام نمی کنند. تا زمانی که شما به طور شفاف اهداف خود را فهرست نکنید و برنامه ای کتبی ضمیمه آن نکنید، تنظیم کننده هدف یا برنده هدف نیستید؛ یعنی هنوز نیستید!

هوش و استعداد به این صورت تعریف شده است: «توانایی تمرکز بر چیزی در یک زمان». در دانشگاه معروفی، در مورد یک گروه از دانش آموزان با استعداد و با بهره هوشی (IQ) بالا بررسی خاصی به عمل آمد:
از میان دانش آموزانی که شاهکار مهم انجام می دادند، همه می توانستند چنین کاری را انجام دهند، نه به دلیل هوش بالایشان بلکه به دلیل توانایی شان در تمرکز بر هدف فوری.
بیشتر مردم چند شغل متفاوت دارند، شاید شما هم در شکل های گوناگون به دنبال منابع مالی باشید تا از خود و خانواده خود بیشتر حمایت کنید. همچنین دوست دارید که وقت بیشتری با خانواده و دوستانتان بگذرانید و در نهایت، می خواهید اطلاعات بیشتری درباره خود، خانواده و این که چگونه می توانید به اهداف خود برسید، داشته باشید.
پس از مدتی در می یابید که باید مراقب سلامت خود باشید، استراحت کنید و آرامش داشته باشید؛ این بسیار طبیعی است. شما می خواهید همسایه خوبی باشید و بر جامعه تأثیرگذار باشید.
تمامی آن آرزوها طبیعی و خوب هستند، اما نمی توانید همزمان بر همه آن ها تمرکز کنید. هدف، تمرکز بر چیزی است که شما در این لحظه درگیر آن هستید.

بیشتر مطالعه کنید:  کاری کنید

هدفگذاری و به دست آوردن سلامت

کسی را می شناسم که هدفش «به دست آوردن سلامت» بود. برای رسیدن به این منظور آن خانم باید غذاهای سالم می خورد و سیگار نمی کشید، و با برنامه ی ورزشی منظم، هفده کیلو وزن کم می کرد. او سلامت خود را به دست آورد، فقط یازده سال طول کشید… یازده سال؟ بله، به دست آوردن سلامت یک فرآیند است و او باید از ابتدا شروع می کرد. ابتدا باید هدف خود را با عزمی راسخ دنبال می کرد و قبل از این که بتواند وزن خود را کم کند و اندام خوبی داشته باشد باید سیگار را ترک می کرد، زیرا زمانی که ورزش می کرد نفس کشیدن برایش دشوار بود.

از سویی، تلاش های گذشته اش برای ترک سیگار به او آموخته بود که افزایش وزن خواهد داشت. او با آگاهی از این که افزایش وزن خواهد داشت، سیگار را ترک کرد؛ پس به مخض این که به سیگار نکشیدن عادت کرد وزن خود را کم کرد. یک سال گذشت؛ اما هیج تغییری حاصل نشده بود. دو سال بعد؛ وزنش را کم کرده بود و احساس خوبی داشت. او در یک زمان هم بر ترک یک عادت متمرکز شد و هم با روش شناسی با برنامه ای بلند مدت دست به کار کسب سلامت خود شد. اگر او تلاش کرده بود که دو کار مهم را همزمان انجام دهد، « یک چرخه کوتاه مدت » فشار روحی داشت و شکست نزدیک بود.

برای موفقیت در زندگی، باید بیاموزید روی یک هدف مهم کار کنید و با تردستی در یک زمان دو تا سه هدف کوتاه مدت را به دو تا سه هدف میان مدت تبدیل کنید.

اکنون برای هدفگذاری اقدام کنید

روانشناسی ضمن بررسی سه هزار نفر، از آن ها پرسید : « شما چه چیزی دارید که برای آن زندگی کنید؟ » بیش از نود درصد فقط با زمان حال می ساختند و منتظر چیزی بودند که اتفاق بیفتد؛ برای مثال منتظر بودند فرزندانشان بزرگ شوند و زمانی فرا برسد که بتوانند به سفر بروند. بیشتر آنها منتظر فردا بودند و فراموش کرده بودند که همه همیشه امروز را دارند، زیرا دیروز رفته است و فردا ممکن است هرگز نیاید.

بیشتر مطالعه کنید:  خلاق ترین افراد جهان

موضوع ناراحت کننده در این بررسی در یک کلمه خلاصه شد : اتلاف؛ اتلاف باورنکردنی زمان، مهارت،توانایی و نیروی بالقوه. بر اساس یکی از قوانین تغییر ناپذیر فیزیک، بدن در حال استراحت می خواهد در حال استراخت بماند تا زمانی که نیروی درونی و بیرونی براساس آن مل کند. اگر منتظر نیروی بیرونی باشیدکه بر اساس شما عمل کند، شاید برای همیشه منتظر بمانید، چرا که ممکن است نیروی بیرونی هرگز پدیدار نشود.

به همین دلیل نباید از خطر بترسید. لحظه را تسخیر کنید، تعیین کنید از زندگی چه می خواهید، برنامه ای عملی داشته باشید و آن برنامه را پیگیری کنید تا زمانی که اتفاق مثبتی روی دهد. حتی اگر در اجرای هدفی که تعیین می کنید شکست بخورید، بی شک در جستجو موفق تر خواهید بود تا این که در وضعیت کنونی منتظر بمانید.

پیش از پایان این مقاله، امیدوارم تصمیم بگیرید «فردا» رسیده است و امروز شما فرآیند هدفگذاری و رسیدن به آن را شروع خواهید کرد.شروع مهمترین مرحله است. پس به یقین نمی توانید کاری را هرگز شروع نکرده اید، تمام کنید. ا

مروز شما را تشویق می کنم تا از حالت « انجام خواهم داد» و حتی «بیشتر از این انجام خواهم داد » حرکت کنید. فرآیند تعیین اهداف به شما توانایی می دهد تا تعیین کننده اهداف و برنده آن شوید. همه افراد موفق این چنین هستند. نکته زیبا این است که فرآیند تنظیم اهداف بدون توجه به این که هدف شما چیست عمل می کند و از آن جا که در مورد همه اهداف عمل می کند، شما توانمند می شوید تا به توفیقی متعالی برسیدکه همه می خواهند و اغلب آرزوی آن را دارند.

تعیین اولویت های خود

برخی اهداف باید انجام شوند. اهدافی که دارید نامحدود است. بنابراین یادگیری اولویت بندی اهداف بسیار مهم است و ارزش این را دارد که زمان و توجه کافی به آن اختصاص یابد. فهرست زیر به شما در انجام این عمل کمک می کند:

بیشتر مطالعه کنید:  ارتباط موثر در تیم کاری

۱- آنچه می خواهید بشوید، آنچه می خواهید انجام دهید یا هرآنچه را دارید معین کنید.

۲- پس از بیست و چهار ساعت از خود بپرسید چرا این موضوع را انتخاب کردید. در غیر این صورت، در یک جمله به روشنی بیان کنید چرا یک هدف در این زمان مهم و مناسب است، آنگاه هدف مذکور را از فهرست خود حذف کنید.

۳- از خود بپرسید: « آیا اهدافی که دارم تعادل را نشان می دهد؟»
اگر پاسخ « خیر » است، اهداف خارج از تعادل را حذف کنید.

۴- پنج سؤال زیر را از خود بپرسید:

• آیا هدف من به راستی این است؟
• آیا از لحاظ معنوی درست است و برای افرادی که درگیر آن هستند منصفانه است؟
• آیا مرا به مقاصد بلند مدتی که دارم نزدیک تر می کند؟
• آیا می توانم خود را متعهد به شروع و رسیدن به این هدف کنم؟
• آیا می توانم خودم را ببینم که به این هدف می رسم؟
تمام این سؤال ها باید پاسخ «بله» داشته باشند.

۵- برای هر هدف، امتحان نهایی هشت خواسته اصلی در زندگی را برگزار کنید:

• آیا مرا شادتر می کند؟
• آیا مرا سالم تر می کند؟
• آیا مرا موفق تر می کند؟
• آیا امنیت مرا افزایش می دهد؟
• آیا به من کمک می کند دوستان بیشتری برای خود پیدا کنم؟
• آیا آرامش خاطر بیشتری به من می دهد؟
• آیا روابط خانوادگی یا سایر روابط مرا بهبود و توسعه می دهد؟
• آیا امید مرا به آینده افزایش می دهد؟

اغلب شما از اهمیت برخی انتخاب هایتان تا چند سال بعد آگاه نیستید؛ اما این امر حقیقت را تغییر نمی دهد که همیشه زمان مناسبی برای اولویت بندی و انتخاب صحیح وجود دارد.

« وقتی بدانید ارزش های شما چه چیزهایی هستند، تصمیم گیری آسان تر خواهد بود »

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://ostad7.com/?p=16635
اشتراک گذاری:
واتساپفیسبوکلینکدین
Avatar
ostad7
*کارشناس ارشد مهندسی کامپیوتر( هوش مصنوعی) *مدرس دانشگاه در رشته های مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات و ارتباطات * طراح و مدرس انواع وب سایت های اینترنتی *مشاور و طراح وب و رابط کاربری *مشاور راه اندازی سایت‌های برپایه وردپرس *کارشناس آی تی و تجارت الکترونیک *کارآفرین از سال ۱۳۹۲
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد هدفگذاری در سال جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.